مقالات

آب گازدار: مزایا، خطرات و موارد دیگر

آب گازدار حاوی گاز دی اکسید کربن محلول (CO2) است که باعث گازدار شدن آن می‌شود. کربناته شدن آب گازدار می‌تواند به صورت طبیعی یا مصنوعی اتفاق بیفتد. هنگامی که گازهای آتشفشانی در چشمه‌ها یا چاه‌های آب طبیعی حل می‌شوند، آب گازدار به طور طبیعی تولید می‌شود. آب گازدار طبیعی اغلب حاوی مواد معدنی مانند سدیم یا کلسیم است.

برای کربناته کردن مصنوعی آب، CO2 تحت فشار به داخل آب تزریق می‌شود و حباب‌هایی را تشکیل می‌دهد. آب کربناته مصنوعی ممکن است به طور طبیعی حاوی مواد معدنی باشد یا ممکن است مواد معدنی به آن اضافه شده باشد. در مورد پیامدهای آب گازدار برای سلامت بدن بحث‌هایی وجود داشته است. برای کشف خطرات احتمالی نوشیدن آب گازدار و مقایسه آن با سایر نوشیدنی‌های گازدار، ادامه مطلب را بخوانید.

آیا آب گازدار برای سلامتی خطرناک است؟

آب یک منبع ضروری است که همه مردم برای زندگی به آن نیاز دارند. مدت زمان زنده ماندن انسان بدون آب زیاد نیست، زیرا برای بسیاری از فرآیندهای درون بدن آب لازم و ضروری است. اما با این حال، انواع آب برای سلامت بدن مناسب نیستند و برخی از ویژگی‌های آب گازدار ممکن است برای سلامت انسان مضر باشد.

از دست دادن کلسیم

تئوری‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد نوشیدنی‌های گازدار می‌توانند باعث کاهش کلسیم در استخوان‌ها شوند. محققان بر این باورند که فسفر موجود در برخی نوشابه‌ها میزان کلسیمی را که بدن می‌تواند جذب کند را کاهش می‌دهد. طبق مطالعه‌ای در سال 2006، نوشیدن نوشابه با تراکم استخوان پایین در زنان مرتبط است.

اما آب گازدار فسفر ندارد. علاوه بر این، طبق اعلام مؤسسه ملی بهداشت (NIH) بیشتر مردم فسفر کافی از غذا دریافت می‌کنند.

به گفته بنیاد ملی پوکی استخوان، برخی از آب‌های معدنی گازدار می‌توانند به بهبود سلامت استخوان کمک کنند. این سازمان خاطر نشان کرده است که نوشیدنی‌های گازدار نباید جای نوشیدنی‌های غنی از کلسیم مانند شیر را بگیرند.

پوسیدگی دندان

آب گازدار، چه طبیعی و چه مصنوعی، حاوی CO2 است که آن را کمی اسیدی می‌کند. اسید موجود در غذا و نوشیدنی‌ها می‌تواند لایه محافظ سخت دندان که به مینای دندان معروف است را فرسایش دهد.

در یک مطالعه در سال 2017، محققان دریافتند که آب کربناته مصنوعی در یک محیط آزمایشگاهی باعث ساییدگی مینای دندان شده است. در این بررسی مشخص شد که ساییدگی مینای دندان زمانی که آب دارای سطح کربناته بالاتری بود افزایش یافته است.

علاوه بر این، ممکن است به برخی از آب‌های گازدار اسید سیتریک اضافه شود تا با کمک آن به آب طعم داده شود. اسید سیتریک همچنین اسیدیته آب گازدار را افزایش می‌دهد که می‌تواند منجر به فرسایش دندان‌ها شود. افزودن شکر به آب گازدار نیز اثر ساییدگی مینای دندان را افزایش می‌دهد.

ممکن است شخصی فکر کند که با نوشیدن نوشابه‌ها و آب‌های گازدار با نی بتواند این اثر را کم کند. انجام این کار می‌تواند از تماس آب گازدار با دندان‌ها جلوگیری کند، زیرا مایعات مستقیماً به داخل گلو هدایت می‌شوند.

سندرم روده تحریک‌پذیر

اگرچه آب گازدار باعث سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نمی‌شود، اما مصرف آن ممکن است باعث تشدید علائم در فرد مبتلا شود و طبق تحقیقات، افراد مبتلا به این بیماری باید از نوشیدن آب گازدار و سایر نوشیدنی‌های گازدار اجتناب کنند.

افزایش وزن

مطالعات بسیاری ثابت کرده‌اند که نوشیدن نوشابه و نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند باعث افزایش وزن شود. یک مطالعه در ژاپن نشان داد که نوشیدن آب گازدار منجر به احساس سیری در زنان جوان می‌شود. اما با این حال، این مطالعه نسبتا کوچک بود و هیچ داده‌ای در مورد اثرات نوشیدن آب گازدار در بین مردان ارائه نکرده است و به طور خاص روی خانم‌ها این آزمایش را انجام داده است.

آب گازدار باعث افزایش وزن نمی‌شود، زیرا کالری آن صفر است. اما با این حال، هنگامی که مواد دیگری مانند شیرین کننده‌ها، شکر و طعم دهنده‌ها به آن اضافه می‌شوند، این نوشیدنی ممکن است حاوی سدیم و کالری اضافی شود و معمولا ده کالری بیشتر از نوشیدنی‌های معمولی کالری دارد. اما کالری موجود در آب گازدار به طور کلی منجر به افزایش وزن، حتی در طول زمان، نمی‌شود.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که آب گازدار می‌تواند گرلین را که یک هورمون گرسنگی است، افزایش دهد. این یافته‌ها در یک مطالعه حیوانی بود و نتایج در مطالعات انسانی تایید نشده است.

بازگشت به لیست