مقالات

زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی برای تصفیه آب شهری علاوه بر اینکه ما را از سلامت آب مصرفی مطمئن می‌سازد سبب کاهش چشمگیر هزینه‌های ناشی از خرید بطری‌های آب معدنی می‌شود. این امر به حفظ محیط زیست نیز کمک شایانی می‌کند. اما کارکرد صحیح دستگاه تصفیه آب خانگی به شدت وابسته به تعویض به موقع فیلترهاست. در صورتی که فیلتر دستگاه تصفیه آب به موقع تعویض نشود می‌تواند خطراتی را برای سلامتی فرد به دنبال داشته باشد. در این مقاله به بررسی زمان مناسب برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب می‌پردازیم.

راهکارهای عمومی در تشخیص زمان تعویض فیلترها

به صورت کلی چهار معیار برای تشخیص زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی در نظر گرفته می‌شود؛ زمان، مزه، ظاهر و میزان جریان عبوری.

تعویض فیلتر تصفیه آب بر اساس زمان

به طور کلی ‌می‌توان بیان نمود که برای یک استفاده معمول از دستگاه تصفیه آب، فیلترهای پیش‌تصفیه (فیلتر الیافی، فیلتر کربن اکتیو و فیلتر کربن بلاک) بایستی حداکثر هر شش ماه یکبار تعویض شوند. اگر استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی بیش از حد معمول باشد، این زمان کاهش می‌یابد.

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب بر مبنای مزه آب

تغییر مزه آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی می‌تواند به عنوان یک هشدار جهت فرا رسیدن موعد تعویض فیلترها تلقی شود. هرچند که عوامل دیگری غیر از پایان عمر فیلترها ممکن است بر کیفیت آب خروجی از دستگاه تصفیه آب اثرگذار باشند؛ اما سهم این عوامل بسیار ناچیز است.

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی بر مبنای ظاهر آب

در صورتی که آب خروجی از دستگاه تصفیه آب به زلالی و شفافیت سابق نیست و یا ذرات معلقی در آن مشاهده می‌شود، زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب فرا رسیده است.

تعویض فیلتر تصفیه آب بر مبنای جریان عبوری از آن

اگر به مرور زمان دستگاه مدت بیشتری را صرف پر کردن مخزن نموده و دبی عبوری از فیلترها کاهش چشمگیری داشته است، احتمالا زمان تعویض فیلترهای دستگاه فرا رسیده است. لازم به ذکر است که چهار عامل بیان‌شده تنها زمان حدودی لازم برای تعویض فیلترها را بیان نموده و به هیچ عنوان بیانگر زمان دقیق تعویض فیلترها نیستند.

زمان دقیق تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

نکاتی که تا به اینجا بیان شد تنها مشخص‌کننده زمان تقریبی مناسب برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب بود. مشخص نمودن زمان دقیق تعویض فیلترها به میزان دقیق آب استفاده‌شده، کیفیت فیلترها و نیز میزان و نوع آلودگی‌های آبی که قرار است تصفیه شود باز می‌گردد. از آنجا که تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی مستلزم هزینه است، در ادامه نکاتی بیان می‌شود که به شما در تعیین زمان دقیق تعویض فیلترها کمک می‌کند.

تعیین زمان دقیق تعویض فیلتر تصفیه آب

بر روی هر فیلتر تصفیه آب و به خصوص فیلترهای پیش‌تصفیه اطلاعاتی بیان شده که نشان‌دهنده ظرفیت فیلتر است. به عنوان مثال در صورتی که ظرفیت فیلتر ۱۵۰۰ گالن بیان شده باشد، این موضوع نشانگر آن است که فیلتر می‌تواند حجمی معادل ۱۵۰۰ گالن (در حدود ۵۷۰۰ لیتر) آب را تصفیه کند. با در نظر گرفتن میانگین استفاده از دستگاه (به عنوان مثال تولید روزانه ۴۰ لیتر آب تصفیه شده) و تقسیم ظرفیت فیلتر بر میانگین مصرف، تعداد روزهایی که فیلتر می‌تواند به درستی عمل کند به دست می‌آید. در مثال حاضر این مقدار برابر با ۱۴۳ روز خواهد بود که معادل با ۴ ماه و ۲۳ روز است.

نکاتی مفید در تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

همواره تاریخ آخرین زمان تعویض فیلتر را در تقویم یادداشت کنید تا در مرتبه بعد از زمان دقیق تعویض فیلترها آگاه باشید. هنگام تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب از دستکش استفاده کنید. فیلترهای تعویض‌شده حجم زیادی از آلودگی را با خود به همراه دارند؛ بنابراین پس از تعویض فیلتر، آنها را در یک کیسه پلاستیکی دربسته قرارداده و سپس دفع کنید. پس از تعویض فیلتر حتماٌ دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

پس از تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب، اجازه دهید دستگاه برای مدتی بدون آنکه آب خروجی را استفاده کنید کار کند. این کار کمک می‌کند که آلودگی‌های احتمالی موجود در دستگاه و یا گرد و خاک و آلودگی‌هایی که ممکن است بر روی فیلترهای جدید وجود داشته باشند، از دستگاه خارج شوند. از آب خروجی از دستگاه در این مرحله می‌توان برای آبیاری گیاهان استفاده نمود.